Desetoga srpnja godine 1856. u Smiljanu u Lici rodio se Nikola Tesla, genijalni vizionarski um, jedan od najvećih i najglasovitijih istraživača i izumitelja na polju elektrotehnike, koje je uopće imalo čovječanstvo. U Budimpešti je 1882. otkrio načelo okretnog magnetskog polja i tim svojim genijalnim otkrićem omogućio izradu prvih elektromotora izmjenične struje, a time i njenu primjenu u najširem opsegu.
U želji da svoje otkriće primijeni u praksi, zapošljava se u centrali Edisonove tvrtke u Parizu, gdje stječe velik ugled, pa ga čak uspoređuju sa slavnim Edisonom. U srpnju 1884. zapošljava se u Edisonovu laboratoriju u New Yorku i ubrzo postaje jedan od njegovih najcjenjenijih suradnika.
Za razliku od sustava istosmjerne struje koji je primjenjivao Edison, Tesla je želio primijeniti svoj sustav izmjenične struje, pa u proljeće 1887. osniva svoj laboratorij i počinje samostalni rad. Ubrzo slijede prijave patenata kojima zaštićuje svoj sustav proizvodnje, prijenosa i uporabe izmjenične struje, koji se koristi još i danas. Tesline patente otkupljuje poznati američki tvorničar i izumitelj George Westinghouse, koji s projektom, rađenim na temelju Teslinih pronalazaka, pobjeđuje na natječaju za izgradnju hidrocentrale na slapovima Nijagare, najsuvremenije i najveće hidrocentrale toga doba. Ta prva suvremena hidrocentrala u povijesti, označila je konačnu pobjedu Teslina sustava izmjenične struje. Tesla je 1889. konstruirao prve generatore struja visokih frekvencija, dobivajući uz to i vrlo visoke napone. Na tom području elektrotehnike, do tada posve nepoznatom i neistraženom, doći će do genijalnih otkrića, koja su danas temelj mnogih grana elektrotehnike, primjerice elektromedicine, radio – tehnike i radarske tehnike.
Nastavi čitati 10. SRPNJA ROĐEN TESLA