LANSIRAN RADIOAMATERSKI BALON REPETITOR

Projekcija leta balona u 3D

U povodu Dana grada Bjelovara i 75. godišnjice Hrvatske zajednice tehničke kulture, u nedjelju 26. rujna 2021.u 12 sati kraj Paviljona  u centru Bjelovara članovi Radio  kluba “Nikola Tesla” Bjelovar lansirali su stratosferski radioamaterski balon repetitor punjen helijem.
Projekt je nastavak uspješnih lansiranja stratosferskih balona PiHRAB-1 i PiHRAB-2 godine 2013. i LEON 1 i LEON 2 godine 2018.
Projekt su proveli voditelj Zoran Dedić 9A6NDZ i članovi ekipe Mile Štrk 9A9Y,  Ivan Rukavina 9A5IVA, Željko Bukvić 9A4FB, Dalibor Tomanek 9A6NTD, Ines Tomanek 9A5AEG , Mario Ančić 9A4AM, Zoran Pavlović9A4UU i Slaven Sabolović 9A3BSO.
Balon je postigao najvišu visinu od 32.529 metara u 13,28 sati pri brzini vjetra od 43 km / h. Zadnji kontakt bio je u 14,03 sati na visini od 226 metara. Pao je u Mađarskoj, otprilike 15 kilometara od Terezinog Polja 30 metara od ceste.
Tokom leta s upravnom stanicom Radio kluba “Nikola Tesla” 9A1GIJ ostvareno je preko repetirora na balonu oko 117 veza, najviše s radioamaterima iz Hrvatske, te iz Austrije, Srbije, Slovenije,  i Bosne i Hercegovine. Telefonske potvrde signala  stigle su iz Njemačke, Bugarske i Rumunjske. Za sve njih pripremljene su prigodna diploma i QSL karta kao potvrda veze.
Ovaj neobičan događaj u centru Bjelovara privukao je pažnju gradonačelnika Daria Hrebaka i mnogobrojnih Bjelovarčana, i malih i velikih.
Na web stranici www.aprs.fi mogla se pratiti pozicija balona – koordinate gdje se nalazi, visina i brzina leta. Lansiranje i let balona mogli su se pratiti i u prijenosu u živo na Facebook stranici 9A RADIOAMATERI.

Link za diplome
https://drive.google.com/drive/folders/1otQ8hOXSEZBKCra0RwTzOXJFC8IBbae5

Slike i tekst Seida Obarčanin Bukvić