PRVI KORACI 1956.

grbRKNT 60 GODINAPiše Zvonko Rotim, jedan od osnivača Kluba
Bio sam član Radioamaterskog kluba Gimnazija Bjelovar 1956. godine. Radio klub smo osnovali u kabinetu Gimnazije na najgornjem katu, zadnja prostorija prema jugu, kolodvoru. Osnutak nam je odobrio direktor Gimnazije prof. Ivan Voloder.
Klub je imao znak : YU 2 CTU. Članovi su bili : Đuro Halapa YU2GIJ, Dragutin Rotim YU2SC, Zvonko Rotim YU2TR, zvani Rođo, Ivo Čoklo, Tomislav Lui, Slavko Petak, zvani Paja Patak… Ne sjećam se svih znakova. Radili smo samo telegrafijom na 7 MHz = 40 metara.
Radiostanica je bila moj amaterski rad. Puno su mi pomogli profesor latinskog jezika Tomislav Lui i vrstan stručnjak Slavko Petak. Svesrdnu financijsku, materijalnu i, najviše, stručnu pomoć pružio mi je Oskar Babić, vlasnik ”Radiotehnike ”, privatnog servisa preko puta Gimnazije u današnjoj Ulici Matice hrvatske.
Odmah smo dobili i strogu kontrolu. Za glavnog kontrolora nam je dodijeljen major JNA Hađević, jako ljubazan čovjek, koji nam je pomogao pri nabavi odbačenih trofejnih vojnih uređaja i radio materijala.
Radiostanicu smo napravili od trofejnih lampi RL12 P 10 i R L 12 P 35 s Bajonet fasungom. Imali smo ispravljač sa 4 lampe AZ12, koje smo u to vrijeme teško nabavili, a koje su imale 100 % jaču struju od uobičajenih AZ11. O ispravljačkim diodama nismo mogli još ni sanjati. Da bismo dobili viši ispravljački napon, spajali smo ih u kaskade.
Cijela radio stanica napravljena je na jednom noćnom ormariću, a u ormariću su bili veliki trafo i ispravljač. Windows antenu sam razvukao sa središnje kupole Gimnazije do južnog krajnjeg krila Gimnazije.
Pošto smo radili samo na 7 MHz, da bismo uspostavili veze sa svijetom, radili smo pretežno noću. Ključ Gimnazije dobili smo od pazikuće.
Od nas osnivača živi smo još samo Slavko Petak, zvani Paja Patak, i ja.