DANI TEHNIČKE KULTURE – ČETVRTI DAN

Upravo su završili Dani tehničke kulture s kojima su se Zajednica tehničke kulture grada Bjelovara i njene udruge članice Fotoklub, Modelarski klub, CB klub i Radio klub “Nikola Tesla” uključili u ovogodišnji program obilježavanja Dana grada Bjelovara. Dogradonačelnica grada Bjelovara Valna Bastijančić Erjavec otvorila je u subotu, 26. rujna u Fotoklubu izložbu “Šibenske tvrđave” i u Radio klubu “Nikola Tesla” izložbu starih radio uređaja i radova konstruktora članova kluba. Na ovoj su izložbi u protekla četiri dana

posjetitelji mogli vidjeti konstrukciju Vladimira Božaka LINEAR 144 MHz 300 W, ARG prijemnike 144 MHz, koje je konstruirao Branko Vidović i stare radiouređaje iz privatne zbirke Ivice Bode: Motorolu MX360, jedan od prvih uređaja za vezu 105. brigade u Domovinskom ratu, i RUP12, vojni WHF uređaj male snage (10W) bivše JNA. Bio je izložen i Geloso G4/214, KV prijemnik iz prve polovice šezdesetih godina 20. stoljeća, za opsege 80 – 10 m, koji je također dio povijesti Radio kluba “Nikola Tesla”.

U ponedjeljak, 28. rujna Mario 9A4AM  i Zoran 9A6NDZ održali su predavanje “Korištenje Zello aplikacije u radioamaterske svrhe” na kome su opisali rad i mogućnosti ove aplikacije, namijenjene glasovnoj komunikaciji pomoću VOIP tehnologije (VOIP – Voice over Internet Protocol). Zello se koristi za komunikaciju između prijatelja, poslovne komunikacije, u radioamaterizmu, kao i u izvanrednim situacijama (poplave, požari, potresi…) i danas u svijetu ima čak 140 milijuna korisnika. Posebno je bilo riječi o projektu Zello kanala 9A RADIOAMATERI i načinu na koji se zainteresirani mogu uključiti.

Napomena: klikom na sliku prikazuje se detaljnija slika i opis