UČENICI V. OSNOVNE ŠKOLE U ZTK BJELOVARA

U okviru Dana tehnike Zajednice tehničke kulture grada Bjelovara, u petak, 30.9.2022. za učenike V. osnovne škole u Foto klubu Bjelovar organizirana je igraonica “Boje i oblici“.
Također su razgledali radio uređaje u Radio klubu “Nikola Tesla“. Demonstriran im je i rad 3D printera na kojem su isprintani privjesci koji su im poklonjeni.

Program RK “Nikola Tesla” za Dane Grada Bjelovara i Dane tehnike

ČETVRTAK, 29.9.
Paviljon u parku
18.00 lansiranje balona s meteorološkom sondom

Prostorije ZTK GB, Trg E.Kvaternika 7/2
18.15
– praćenje leta balona
– demonstracija rada putem digitalnog repetitora 9A0DBJ
– korištenje Zello aplikacije u radioamaterske svrhe
20.00
– praćenje SKED-a Hrvatskog radioamaterskog sustava veza u kriznim situacijama na kratkovalnom području

PETAK, 30.9.
Paviljon u parku
13.30 lansiranje balona s meteorološkom sondom

Prostorije ZTK GB, Trg E.Kvaternika 7/2
– praćenje leta balona
– demonstracija rada putem digitalnog repetitora 9A0DBJ
– korištenje Zello aplikacije u radioamaterske svrhe

ZAVRŠEN 12. ARG KAMP ZA MLADE KUKAVICA 2022.

U Sportsko-rekreacijskom centru “Kukavica”  u općini Veliki Grđevac održan je od 16. do 18. rujna 2022. godine ARG kamp za mlade, koji su po 12. put organizirali Hrvatski radioamaterski savez i izvršni organizator RK “Nikola Tesla” Bjelovar.

Ovaj je kamp okupio 11 mladih iz radioklubova Međimurje, “Jan Hus“ Daruvar, “Kaštilac“ Kaštel Gomilica i “Tehničar“ Zagreb. Voditelj kampa bio je Stipe Predanić 9A5SP s asistentom Željkom Belajem 9A2QU, obojica iskusni natjecatelji i međunarodni ARG suci.
Prvoga dana vremenski su uvjeti bili jako loši, Neprestano je padala kiša, pa je program kampa prilagođen tome. Polaznici su pod nadstrešnicom i u učionici vježbali određivanje frekvencije, primanje signala i prepoznavanje koji odašiljač odašilje.  Također su dopunili svoje znanje o načinu korištenja orijentacijske karte i orijentaciji u prirodi pomoću nje. Na kraju su, iako je padala kiša, prošli kratku stazu ARG treninga na 3,5 MHz.
Drugoga dana vrijeme se poboljšalo, pa je staza ARG treninga na 3,5 MHz bila postavljena u dužini i kvaliteti poput natjecateljske staze. Svi su je polaznici kampa obišli samostalno kako bi provjerili stečeno znanje.
Predsjednik HRS-a Rolando Milin 9A3MR i predsjednik RK “Nikola Tesla“ Željko Bukvić 9A4FB podijelili su polaznicima zahvalnice za sudjelovanje u kampu u Lovrakovom centru u Velikom Grđevcu ispred vlaka u kojem je sniman kultni dječji film “Vlak u snijegu“. Bio je to ujedno lijep izlet u svijet junaka književnika Mate Lovraka.